Termin składania wniosków o zasiłek rodzinny 2021/2022
Termin składania wniosków o zasiłek rodzinny 2021/2022
Wniosek o zasiłek rodzinny na nowy okres można złożyć:
-
od 1 lipca w formie elektronicznej;
-
od 1 sierpnia w formie papierowej (w urzędzie).
Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny przez internet w 2021 r?
O wsparcie można wnioskować drogą online przy pomocy portalu empatia.mrpips.gov.pl. Logowanie odbywa się przy użyciu profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
Zasiłek rodzinny przyznaje się na dany okres zasiłkowy. Nowy okres będzie trwał od 1 listopada 2021 r. do 31 października 2022 r.
Osoby, którym przyznano tę formę wsparcia mogą ubiegać się również o dodatki do zasiłku rodzinnego na przykład z tytułu urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Dodatki przewidziano również dla rodzin wielodzietnych oraz samotnych rodziców.
Kto dostaje zasiłek rodzinny?
Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych prawo do zasiłku oraz dodatków przysługuje:
-
rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
-
opiekunowi faktycznemu dziecka;
-
osobie uczącej się.
Wsparcie przysługuje do ukończenia przez dziecko:
-
18. roku życia lub
-
nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia, albo
-
24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zasiłek rodzinny przysługuje osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia.
Zasiłek rodzinny próg dochodowy 2021
Do otrzymania tego świadczenia wymagane jest spełnianie kryterium dochodowego. Aktualnie dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie powinien przekraczać kwoty 674 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko, to kryterium dochodu wynosi 764 zł. Organy stosują tzw. zasadę złotówka za złotówkę. Ponadto, uwzględnia się dochód uzyskany oraz utracony.